Metal Lazer Markalama

img

Lazer Tavlama
Lazer tavlama, ısıya ve oksijene maruz bırakıldığında renk değişikliği gösteren tüm metaller üzerine uygulanabilir. Lazer ışını, tavlama renkleri görünene kadar iş parçası yüzeyini seçici olarak ısıtır. Tavlama, malzeme yüzeyine bir zarar vermemesine rağmen yüksek kontrastlı, açıkça okunabilir, temiz markalamalar üretir.

Lazer Gravürleme
Lazer gravür işleminde, malzeme, yüksek kaliteli bir sonuç ve kontrollü derinlik elde etmek için buharlaştırma ve eriyik uzaklaştırma kombinasyonu ile çıkarılır. Bu tipteki lazer markalamalar çok dayanıklıdır ve sadece derin taşlama ile çıkarılabilir. Bu nedenle, lazer gravürleme, sahteciliğe dayanıklı ürün markalaması için kullanılabilir.

Yüzey Kaldırma
Yüzey kaldırma, lazerin alt tabakanın yüzey kaplamasını kaldırmasıyla gerçekleşen bir işlemdir. Kaplamalı, boyalı veya eloksal kaplı yüzeylerin seçici ablasyonu altında farklı renkte bir malzeme ortaya çıkar ve renkli markalamalar elde edilir. Bu yöntem, altta yatan substrata zarar vermeden mükemmel kontrast oluşturabilir ve genellikle kaplanmış metalleri, eloksallı alüminyumu, filmler ve folyoları markalamak için yaygın olarak kullanılır.

Dayanıklı, yüksek kontrastlı markalamalar. Zarar görmemiş yüzeyler (tavlama ile) önemli olabilir. Ör: Tıbbi cihazlar. Mekanik markalama tekniklerine kıyasla hızlıdır. Gerçekleştirilebilecek çok ince çizgi genişlikleri vardır. Esnek, özgün markalamalar yapılabilir. Alfanümerik metin, seri numaralar, logo, grafik, barkodlar ve karekodlar yapılabilir.
Metal lazer markalamada fiyatlandırma, ürünün özelliği, cinsi, lazer markalama yapılacak yazının, logonun, ve resimin büyüklüğü ile lazer markalamanın derin yada yüzelsel yapılması göz önüne alınarak metal lazer markalama ücreti hesaplanır.